انواع تیپ بدنی اکتومورف،مزومورف و اندومورف

انواع تیپ بدنی

انواع تیپ بدنی

تاثیرگزاری رژیم و تمرینات را تیپ بدنی تعین می کند. تیپ بدنی خود را درک کرده و تمرینات و رژیم غذایی خودرا طبق آن برنامه ریزی کنید.
من وقتی برای اولین بار شروع به بدنسازی کردم با انواع مختلف برنامه بدنسازی، مکمل ها، رژیم غذایی و مطالب مواجه شدم. رژیم های غذایی و برنامه های تمرینی بسیاری پیش رو بود و من هیچ نظری نداشتم که از کدام یک باید شروع کنم.درنتیجه پس از 6 ماه تمرین در باشگاه با حجم بسیار کم و از دست رفتن انگیزه برای تمرین روبرو شدم.

وقتی به فکر کنار گذاشتن باشگاه بودم یکی از دوستان در باشگاه مجله ای را در مورد انواع تیپ بدنی برایم معرفی کرد و گفت قسمت تیپ های بدن را کاملا مطالعه کنم. پس از مطالعه مقاله دلیل اینکه چرا نمی توانم عضله سازی بکنم کاملا برایم روشن شد.
من یک اکتومورفم (به سختی وزنم افزایش می یابد) واقعی هستم و وقتی شروع به تمرین کردم وزنم 60 کیلوگرم بود.

اصلا هیچ ایده ای در مورد انواع تیپ بدنی نداشتم و کارهایی که باید مبتدی ها انجام بدهند را می کردم. همیشه فکر میکردم که بیشتر بهتر است. پس طبق گفته های بدنسازان حرفه ای برنامه تنظیم کرده و تمرین می کردم و در نتیجه پس از 6 ماه وزنم فقط 2 کیلوگرم افزایش یافته بود.
پس از مطالعه مقاله در مورد تیپ بدنی زبان بدنم را فهمیده و درباره متابولیسم و نحوه افزایش وزن بدنم اطلاعات زیادی کسب کردم. اکتومورف بودن یعنی روی کالری دریافتی، میزان استراحت و حداقل رساندن هوازی تمرکز کرد. درست پس از این مدت بدنم شروع به افزایش وزن و عضله سازی کرد.

آشنایی با انواع تیپ بدنی

تیپ بدنی اکتومورف

یک تیپ بدنی اکتومورف معمولا فرد لاغری است که ساختار بدنی سبک با مفاصل کوچک و عضلات ضعیفی دارد. معمولا افراد دارای تیپ بدنی اکتومورف اندام دراز و نازکی با عضلات رشته ای دارند. شانه های نازک و عرض کم.

شناخت انواع تیپ بدنی یکی از مهم ترین فاکتور های بدنسازی هست چرا که هر کدام متد تمرینی و تغذیه ای مختلفی نیز دارند.
در لیست زیر انواع تیپ بدنی مردانه :
تیپ بدنی اکتومورف – تیپ بدنی مزومورف – تیپ بدنی آندومورف به همراه مشخصاتشان برای شما بیان می کنم.

صفات عمومی تیپ بدنی اکتومورف ها:

 • بدن و ساختار استخوانی ضعیف
 • افزایش وزن به سختی
 • سینه صاف
 • شانه های کوچک
 • لاغر
 • حجم عضلانی بدون چربی
 • متابولیسم سریع
تیپ بدنی اکتومورف

وزن افراد با تیپ بدنی اکتومورف به سختی بالا می رود.زیرا متابولیسم سریع افراد با تیپ بدنی اکتومورف در آن ها باعث سوزاندن سریع کالری ها می شود. اکتو ها برای افزایش وزن به کالری زیادی نیاز دارند. تمرینات باید کوتاه و فشار تمرینات باید بر روی عضلات اصلی و بزرگ باشد. مکمل ها کاملا توصیه می شود. اکتو ها برای جلوگیری از فرو ساخت عضلات در شب باید قبل از خواب یک وعده غذایی حتما بخورند. به طور کلی افراد با تیپ بدنی اکتومورف به راحتی می توانند چربی سوزی کنند و این نیز دست یابی به حجم خشک را برای آن ها آسان تر می کند.

تیپ بدنی مزومورف

یک تیپ بدنی مزومورف ساختار استخوانی بزرگی دارد، عضلات بزرگ و فیزیک ورزشکاری طبیعی. افراد با تیپ بدنی مزومورف بهترین تیپ بدنی برای بدنسازی است. افزایش و کاهش وزن برای مزومورف ها بسیار آسان است. به طور طبیعی قوی هستند و بنیاد خوبی برای عضله سازی دارند.

صفات عمومی تیپ بدنی مزومورف

 • ورزشی
 • عموما بدن قوی دارند
 • عضلات بهینه
 • بدن مربع مانند
 • قوی
 • عضله سازی آسان
 • افزایش وزن راحت تر نسبت به اکتومورف ها
تیپ بدنی مزومورف

از انواع تیپ بدنی ، تیپ بدنی مزومورف ها بهترین پاسخ را به تمرینات با وزنه می دهد. افزایش وزن و عضله سازی در آنها بسیار سریع دیده می شود به خصوص در تازه کار ها. افزایش سریع چربی نسبت به تیپ بدنی اکتومورف ها نیز نقطه ضعف تیپ بدنی مزومورف ها نسبته به تیپ بدنی اکتومورف هاست. این یعنی مزومورف ها کالری دریافتی خود را باید کنترل کنند. معمولا تمرینات با وزنه و تمرینات هوازی ترکیب خوبی برای دسته تیپ بدنی مزومورف است.

تیپ بدنی آندومورف

در بین تیپ های بدنی، تیپ بدنی آندومورف تو پر بوده و عموما بافت عضلانیشان نرم است. افراد با تیپ بدنی آندومورف به آسانی چربی جذب می کنند. اندو ها معمولا ساختاری کوتاه با دست و پاهای ضخیم دارند. عضلات قوی مخصوصا در بالای پاها.

تیپ بدنی آندومورف طبیعتا در تمرینات پایین تنه به خصوص اسکات بسیار قوی هستند.

صفات عمومی تیپ بدنی آندومورف ها:

 • بدنی نرم و مدور گونه
 • جذب چربی و عضله سازی سریع
 • معمولا کوتاه قد هستند
 • ساختار کلفت
 • فیزیک مدور گونه
 • چربی سوزی سخت
 • متابولیسم کند
 • عضلات به سختی آشکار می شوند
اندومورف

افراد با تیپ بدنی آندومورف در بین انواع تیپ بدنی نسبت به تیپ بدنی مزومورف در بدنسازی به آسانی می توانند وزن خود را افزایش دهند ولی متاسفانه بخش زیادی از این وزن چربی است نه عضله. اندومورف ها برای حداقل رساندن چربی به دست آمده باید تمرینات هوازی را به اندازه تمرینات با وزنه انجام دهند. معمولا تا زمانی که فرد در رژیم غذایی خود پروتئین کافی داشته باشد مکمل دیگری نیاز ندارد.

انواع تیپ بدنی

ترکیب انواع تیپ بدنی

درواقع برخی افراد ترکیبی از انواع تیپ بدنی را دارند. این ترکیب های انواع تیپ بدنی می تواند به صورت اکتومورف و مزومورف یا مزومورف و اندومورف باشد. پیدا کردن یک تیپ بدنی مزومورف طبیعی که مانند تیپ بدنی آندومورف افزایش وزن دارد و یا پاهای قوی و بزرگی مانند تیپ بدنی آندومورف اصلا غیر عادی نیست .

پس شما چه نوع تیپ بدنی دارید؟

بر اساس اطلاعات بالا هم اکنون شما نیز می توانید تیپ بدنی خود را تشخیص دهید. و ممکن است رژیم غذایی و تمرینات خود را بر اساس تیپ بدنی خود تنظیم نمایید.

نقطه نهایی که می خواهم با شما در میان بگزارم این است که مهم نیست چه نوع بدنی داشته باشید، شما می توانید فیزیک و بدنی عضله شده و تفکیک شده بزرگی داشته باشید. حتی لاغر ترین افراد نیز می توانند حجم بدن خود را افزایش دهند. بله، شاید سخت باشد ولی اگر شما مایل به انجام کار سخت باشید این کار شدنی است. من لاغر ترین ساختار بدنی طبیعی را داشته ام و الان که این مقاله را می نویسم تقریبا 30 کیلوگرم توده عضلانی دارم.

1 دیدگاه دربارهٔ «انواع تیپ بدنی اکتومورف،مزومورف و اندومورف»

 1. عطا پایانی

  سلام
  من 18 سالمه این مقاله رو خوندم بازم نتونستم متوجه بشم تیپ بدنی من کدومه بعد از فکر کردن نتیجه گرفتم تیپ بدنی من ترکیبی از اکتوموروف و موزوروف هست ویژگی های بدنم را مینویسم لطفا اگه ممکنه راهنماییم کنید
  قد بلندم 182
  نسبتا استخوان بندیم درشتع
  وزنم ثابته چه پرخوری کنم یا کم خوری 82kg
  تغیریبا با اینکه حرکات ورزشی شکم انجام نمیدم بازم کمی عضله های شکمم مشخصه شکم ندارم دوره کمر هم ندارم
  ولی پاهام پهن و کمی بزرگن
  بدنم هم کمی ورزشکاری هست

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
پیمایش به بالا