IFBB : فدراسیون بین المللی بدنسازی و فیتنس

ifbb-چیست

IFBB : فدراسیون بین المللی بدنسازی و فیتنس

IFBB : فدراسیون بین المللی بدنسازی و فیتنس می باشد که مقر اصلی آن در لاس روزاس اسپانیا قرار دارد و رقابت های بدنسازی و فیتنس را در سطح بالا، به ویژه قاره ای و جهانی را برگزار می کند.

تاریخچه بدنسازی

در سال 1964 IFBB توسط برادران ویدر، بن و جو در مونترال کانادا تاسیس شد. مستر المپیا از اولین رقابت های فدراسیون بین المللی بدنسازی و فیتننس در سال 1967 به ریاست بن ویدر برگزار شد. از سال 1966 تا 1970 با ارتقا سازمان به سطح جهانی توسط بن و جو ویدر موسسه پیشرفت چشم گیری بدست آورد، بطوریکه در سال 1970 IFBB در بیش از 50 کشور مدیر داشته و فدراسیون کم کم در قاره های دیگر نیز قد می گذاشت.

در سال 1971 فدراسیون بین المللی بدنسازی و فیتنس عضو انجمن عمومی ورزش های بین المللی (GAISF) شد که امروزه اسپورت آکورد SportAccord شناخته می شود. با این اقدام فدراسیون بین المللی بدنسازی و فیتنس تنها نماینده رسمی بدنسازی در جهان شناخته شد.
بن ویدر از سال 1980 تا پایان عمرش 2008 همواره از فدراسیون بازی های المپیک IOC برای اضافه کردن بدنسازی به رقابت های المپیک درخواست می کرده.

رقابت ها

IFBB سالانه 2500 رقابت محلی، شهری، کشوری، قاره ای و جهانی برگزار می کند. این مسابقات در رشته های مختلف فدراسیون بین المللی بدنسازی و فیتننس و در سطح های مختلف چون نوجوانان، جوانان و حرفه ای برگزار می شود. از قابل توجه ترین مسابقات فدراسیون بین المللی بدنسازی و فیتنس مسابقات قهرمانی بدنسازی مردان جهانمسابقات قهرمانی بدنسازی کلاسیک مردانمسابقات قهرمانی فیتنس و آرنولد کلاسیک می باشد.

فدراسیون بین المللی بدنسازی ایران

IFBB : فدراسیون بین المللی بدنسازی و فیتنس

فدراسیون بدنسازی و پرورش‌اندام ایران IRANBBF

فدراسیون بدنسازی و پرورش‌اندام ایران IRANBBF، فدراسیونی است که رشته‌های پرورش‌ اندام، پاورلیفتینگ، قویترین مردان، بادی کلاسیک، مچ اندازی و پرس سینه را در ایران تحت پوشش قرار می‌دهد. همچنین سیاست اصلی این فدراسیون استعداد یابی و گسترش این ورزش اعلام شده.

تاسیس

در سال ۱۳۸۴ هجری خورشیدی، فدراسیون بدنسازی و پرورش‌اندام ایران IRANBBF تشکیل شد. ناصر پورعلی‌فرد اولین سرپرست و رئیس فدراسیون بود که کمتر از هفت سال در این سمت باقی ماند و پس از وی،  محمدرضا کاظمی‌آشتیانی به این جایگاه رسید.

روابط با فدراسیون‌های جهانی بدن‌سازی

روابط فدراسیون بدنسازی و پرورش‌اندام ایران IRANBBF با فدراسیون‌های جهانی این رشته همواره ناآرام بوده. در دوره ناصر پورعلی‌فرد، در ابتدا فدراسیون ایران زیر نظر فدراسیون جهانی بدن‌سازی و تناسب‌ اندام  بود اما با جدایی پل چوا (دبیرکل فدراسیون جهانی بدن‌سازی و پرورش‌ اندام) از آن فدراسیون، فدراسیون ایران هم به جمع فدراسیون جهانی بدنسازی و ورزش فیزیکی (WPBF) زیر نظر پل چوا پیوست. در دوره محمدرضا کاظمی‌آشتیانی اما اوضاع کمی متفاوت گشت و پس از مدت کوتاهی، فدراسیون ایران به IFBB بازگشت و محمدرضا کاظمی‌آشتیانی نائب رئیس IFBB در آسیا شد، که این فدراسیون نسبت به WPBF از جایگاه بالاتری برخوردار می‌باشد.

روابط فدراسیون بدنسازی و پرورش‌اندام ایران IRANBBF با انجمن IFBB در ایران

این انجمن پس از جدایی فدراسیون ایران از IFBB به منظور حفظ جایگاه بدن‌سازان ایرانی در جهان، به ریاست امید امیری تشکیل گردید که به ادعای محمدرضا کاظمی‌آشتیانی فعالیت این انجمن غیرقانونی بوده و به نام انجمن قوی‌ترین مردان ثبت شده. هرچند امیری گفته‌های آشتیانی را غلط خوانده و خود را نماینده ایران در IFBB می‌داند. پس از بازگشت فدراسیون ایران به IFBB و جذب افرادی چون علی تبریزی، احتمال کنار گذاشته شدن انجمن وجود دارد.

منبع : ویکی پدیا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
پیمایش به بالا