ساق پا هالتر نشسته

ساق-پا-هالتر-نشسته

ساق پا هالتر نشسته از معدود حرکاتی است که بسیار کم مورد توجه قرار میگیردولی این به منظله به درد نخور بودن حرکت نیست.درسته کی شما میتوانید با استفاه از دستگاه های بدنسازی به راحتی و بدون نیاز به ابزار دیگری ساق هایتان را تمرین دهید ولی حرکت ساق پا هالتر نیز میتواند به همان اندازه مفید بوده و عضلات ساقتان را تمرین دهد.

اگر تجهیزات محدودی دارید این حرکت انتخاب خوبی برا ساق هایتان هست علاوه بر این همچنین می توانید در باشگاه نیز میتوانید این حرکت را انجام دهید.

ویژگی های حرکت ساق پا هالتر نشسته

نام حرکت: ساق پا هالتر نشسته
نام ها دیگر:
نام انگلیسی: Seated Barbell Calf Raise
عضله هدف: ساق پا
عضلات کمکی:

نوع حرکت: قدرتی
مکانیزم حرکت: تک مفصلی
نوع نیرو: فشاری
سطح حرکت: مبتدی
تجهیزات لازم: هالتر

ساق-با-هالتر-نشسته
ساق-با-هالتر-نشسته

آموزش حرکت ساق پا هالتر نشسته

ساق پا هالتر نشسته کمی پیچیده‌تر از سایر حرکاتی است برای تمرین راحت تر و موثرتر ساق ها طراحی شده اند. با این حال، این حرکت زمانی که وسایل تمرینی یا دستگاه بدنسازی مخصوص ساق پا در اختیار ندارید گزینه ی بسیار مناسبی است.

برای اجرای این حرکت به یک هالتر ثابت یا یک هالتر قابل تنظیم نیاز دارید که بتوانید به راحتی در اطراف آن مانور دهید. همچنین، در حالت ایده‌آل باید یک بلوک، چند صفحه وزنه یا یک جسم کمی مرتفع داشته باشید که بتوانید بالای پاهایتان را روی آن قرار دهید تا پاشنه‌هایتان آزادانه به بالا و پایین حرکت کنند. البته روی زمین صاف نیز انجام حرکت ممکن پذیر است.

۱- برای اجرای این حرکت شما نیازمند یک عدد هالتر و یک عدد میز صاف یا هر سطح صندلی مانند می باشید.

۲- هالتر را برداشته و در انتهای میز بنشینید. هالتر را روی ران ها کمی پایین تر از زانوهایتان قرار دهید.

۳- پنجه پاها را روی شی قرار دهید و پاشنه ها را پایین نگه دارید و از تماس آنها با زمین جلوگیری کنید.

۴-پاشنه ها را تا جایی که ساق هایتان کاملا کشیده شود بالا بیاورید.(به کمک عضلات ساق)

5- مکث کرده و دوباره به حالت اولیه برگردید.

عضلات درگیر ساق پا هالتر نشسته

عضله-درگیر-ساق-پا-هالتر-نشسته

عضله هدف : ساق

██ عضله کمکی :

██ عضله تثبیت کننده :

اشتباهات رایج ساق پا هالتر نشسته

خیلی سنگین (یا حتی خیلی سبک!)
شاید گیج کننده به نظر برسد اگر در حال انجام بالا بردن ساق پا هستید و حتی نمی توانید پاشنه های خود را از زمین بلند کنید، هیچ راهی وجود ندارد که بتوانید آن انقباض شدید را در بالای حرکت انجام دهید و اگر وزنه هایی را که بلند می کنید خیلی سبک هستند، نمیتوانید از کشش در پایین نهایت استفاده را ببرید.

عدم تمرین دهی کامل ساق ها

باور کنید یا نه، بین انجام حالت نشسته و حالت ایستاده ساق پا تفاوت وجود دارد. ساق های شما در واقع از دو گروه عضلانی تشکیل شده است. شما ماهیچه دوقلو ساق (گاستروکنمیوس) دارید و همچنین کف پا دارید که کمک می کند ساق پا پرتر یا حجیم تر به نظر برسد.
بنابراین باید واضح است که اگر نتوانید هر دو گروه را به طور موثر هدف قرار دهید، دستاوردهای دست نخورده ای را روی میز باقی می گذارید. اما کدام تمرین برای هر گروه عضلانی بهتر است؟ خوب، حرکات ایستاده ساق پا در واقع عمدتاً معده شما را هدف قرار می‌دهند و به دلیل خم شدن 90 درجه زانوهایتان، رایس‌های نشسته ساق پای شما را بیشتر درگیر می‌کند.

واضح است که ساده‌ترین راه برای تمری ساق پا به صورت نشسته، با حرکت ساق پا نشسته دستگاه است، اما اگر این دستگاه را ندارید، می‌توانید با هالتر و نیمکت کمی خلاقیت به خرج دهید و حرکت را شبیه‌سازی کنید.

نکات مهم

۱- این حرکت بهترین جایگزین برای حرکت ساق پا نشسته دستگاه می باشد.

۲-دامنه حرکت را با کامل پایین بردن پاشنه ها کامل تر کنید.(از تماس پاشنه ها با زمین جلوگیری شود).

3- حرکت را به آرامش و تحت کنترل انجام دهید.

حرکات جایگزین ساق پا هالتر نشسته

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
پیمایش به بالا