آموزش حرکت پارالل سینه

پارالل

پارالل یک تمرین بالاتنه است که شامل پایین آوردن بدن بین دو “میله افقی” و فشار دادن مجدد به سمت بالا است. پارالل عضلات فشار دهنده بالاتنه شما را به تا حدی تقویت میکند که در بلند کردن وزنه های سنگین بدن شما آمادگی و قدرت کافی را کسب کند، به این بدان معنی است که برای به دست آوردن عضله و قدرت ایده آل حرکت بسیار مناسبی است.

بخاطر شایعات و تجارب برخی افراد از انجام این حرکت حراس دارند چرا که از آسیب خوردن شانه هایشان می ترسند. ولی تا زمانی که پارالل را با فرم مناسب انجام دهید، مشکلات سرشانه نباید آزاردهنده باشد، در واقع، بسیاری از مردم متوجه می شوند که خنثی گرفتن میله ها نسبت به فشار دادن با هالتر با شانه هایشان مهربان تر است.

ویژگی های حرکت پارالل سینه

نام حرکت: پارالل سینه
نام ها دیگر:
نام انگلیسی: Chest Dip
عضله هدف: سینه
عضلات کمکی: سرشانه پشت بازو

نوع حرکت: قدرتی
مکانیزم حرکت: چند مفصلی
نوع نیرو: فشاری
سطح حرکت: مبتدی
تجهیزات لازم: دستگاه

پارالل-کوچک-1
پارالل-کوچک-2

آموزش حرکت پارالل سینه

پارالل سینه یک تمرین برای بالاتنه است که شامل نگه داشتن دو میله افقی و حفظ وزن بدن بر روی میله توسط بازو و پایین آوردن بدن توسط خم کردن آرنج ها، سپس به سمت بالا فشار می دهیم تا بازوها صاف شوند.

می توانید حرکت را با استفاده از هر میله موازی انجام دهید، مشروط بر اینکه به اندازه کافی قوی باشند تا وزن بدن شما را تحمل کنند و ارتفاع آن به اندازه ای باشد که به شما اجازه دهند بدون تماس پاهای خود روی زمین، حرکت را انجام دهید.

۱- روی جایگاه دستگاه قرار گرفته و دست ها به صورت موازی رو میله ها قرار می دهیم.

۲- حرکت را را با خم کردن آرنج ها و پایین بردن بدن به آرامی شروع می کنیم تا زمانی که ساعد ها با زمین موازی شوند.

۳- با فشار دست ها دوباره به حالت اولیه بر می گردیم.

عضلات درگیر پارالل سینه

عضله هدف اصلی در حرکت پارالل عضلات سینه می باشد که با تغییر زاویه بدن میتوان عضله هدف را به پشت بازو ها تغییر دارد و در حالی کلی و استاندارد اجرای حرکت عضلات پشت بازو ، سرشانه و عضلات زیربغل و پشت به عنوان عضله درگیر و عضلات جلو بازو به عنوان عضله تثبیت کننده نقش دارند.

عضلات-درگیر-پارالل-سینه

عضله هدف : سینه

██ عضله کمکی : سرشانه – پشت بازو – زیربغل پشت

██ عضله تثبیت کننده: جلو بازو

اشتباهات رایج پارالل سینه

یکی از اشتباهات رایج در مورد پارالل این است که بسیاری از ورزشکاران بدون آمادگی و آموزش قبلی شروع به استفاده از وزنه اضافی علاوه بر وزن بدنشان می کنند، این کار را زمانی باید انجام دهید که حداقل انجام 20 تکرار حرکت برایتان کار دشواری نباشد.

یکی دیگر از اشتباهات رایج، کوتاه کردن دامنه حرکت با فشار ندادن کافی به سمت بالا یا پایین نیاوردن کافی است، با این کار نمی توانید عضلات درگیر را به طور موثری تمرین دهید ، تا زمانی که آرنج ها در زاویه 90 درجه قرار گیرند پایین رفته و تا زمان صاف شدن بازو ها به بالا بروید.

سومین اشتباه انجام شراگ با سرشانه هاست یعنی به جای بالا پایین رفتن بدن با دست ها بدنتان را به کمک سرشانه ها و کول ها بالا پایین کنید، این کار باعث ایجاد بی ثباتی در قسمت بالایی بدن می شود و مانع از عملکرد شما می شود.

نکات مهم پارالل سینه

– از لحاظ فنی پارالل به دو صورت است:

  • صاف ایستاده و آرنج ها نزدیک بدن برای پشت بازو 
  • مایل به جلو بوده و آرنج ها از بدن فاصله دار برای سینه

۲- هنگام پایین رفتن سر خود را جلو نگه ندارید.

حرکات جایگزین پارالل سینه

2 دیدگاه دربارهٔ «آموزش حرکت پارالل سینه»

  1. رضا واحدی

    با سلام و عرض ادب و احترام،
    خدا قوت
    بینهایت سپاسگزارم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
پیمایش به بالا