آموزش حرکات ساق پا بدنسازی

حرکات-ساق-پا

آموزش حرکات ساق پا بدنسازی

ساق ها، عضلاتی که توجه زیادی به آن ها جلب نیست ولی داشتن ساق های بزرگ خواسته همه ورزشکاران است. ساق ها و وسواسی که ورزشکاران به آن ها دارند عارضه ای است که نمی توان آن را توضیح داد. در واقع ساخت عضلات بزرگ ساق کمی سخت می باشد. مطالعات اخیر نشان می دهد که در 5 سال گذشته خواهان ساق های بزرگ در میان ورزشکاران افزایش پیدا کرده است. با ما باشید با حرکات ساق پا مناسب جهت تقویت این عضلات.

نکته

در این بخش تقریبا آموزش تمامی حرکات ساق پا بدنسازی را برای شما عزیزان آماده کرده ایم.

درخواست

حرکات ترکیبی که موجود نیستند را میتوانید از قسمت درخواست حرکات، نظرات، تماس با ما و شبکه اجتماعی درخواست دهید.

حرکات ساق پا


ساق-پا-پرسی

ساق پا پرسی

نام دیگر: ساق پا با پرس پا
نام انگلیسی: Calf Raise On Leg Press Machine


آناتومی عضله

ساق قسمت پشتی و پایین پا ها محسوب می شود. عضلات ساق نیز مطابقا قسمت پایینی پا ها شناخته می شود. دو عضله بزرگ این قسمت که به آنها عضلات ساق پا گفته می شود از طریق تاندون آشیل به پاشنه ها متصل شده اند.

عضلات اطراف ساق در دسته‌هایی قرار گرفته‌اند بطوری‌که اطراف هر دسته پرده‌های بافتی محکمی به نام فاسیا Fascia قرار گرفته و آن دسته را از دسته‌های دیگر جدا می‌کند. به هر کدام از این دسته‌ها کمپارتمان Compartment میگویند. ساق چهار کمپارتمان دارد

حرکات-ساق-پا
 • کمپارتمان قدامی (جلویی)
 • کمپارتمان خارجی
 • کمپارتمان خلفی (پشتی) سطحی
 • کمپارتمان خلفی عمقی

کمپارتمان خلفی یا پشتی ساق دو قسمت دارد. یک قسمت آن سطحی بوده و در زیر پوست قرار دارد. قسمت اعظم حجم عضلات پشت ساق را این دسته از عضلات تشکیل می‌دهند. دسته دوم عضلات خلفی ساق کمپارتمان پشتی عمقی است که در زیر کمپارتمان سطحی قرار دارد. حجم این عضلات نسبت به دسته قبلی کمتر است.

فواید حرکات ساق پا

در اکثر برنامه های بدنسازی و تمرینی، از تمرین اصولی عضلات ساق پا چشم پوشی می شود. زمانی که صحبت از روز تمرینی پا میشود تمرکز معمولی و همیشگی بر روی ران ها همسترینگ و سرینی جلب میشود اگر شما هم از این دسته افراد هستید که از تمرینات پا صرف نظر می کنید به یاد داشته باشید که تمرینات پایین تنه کاملی ندارید.

از اجرای حرکات ساق پا در روز های تمرینی پا غافل نشوید به خصوص اگر روتین تمرینی سنگینی داشته باشیدچون حرکات چون اسکات و ددلیفت به اندازه کافی انرژی شما رو گرفته و به مرز خستگی می رسانند.

همانطور که در اجرای حرکات بالا تنه مانند پرس سینه پرس سرشانهحرکات جلوبازوحرکات پشت بازو و ….. برای محکم گرفتن و نگه داشتن هالتر و دمبل نیاز به عضلات قوی ساعد دارید در پایین تنه نیز برای اجرای صحیح و ثبات بدن در اجرای حرکات پایین تنه نیاز به ساق های قوی و محکمی پس اجرای حرکات ساق پا را از مهمترین بخش های یک روتین پایین تنه در نظر داشته باشید.

حرکات ساق پا را عموما به دو نوع میتوان انجام داد :

 • به صورت پرسی (در صورت فشار دادن پنجه های به نکته مقاومت شما ساق پا پرسی انجام می دهید)
 • به سورت بلند کردن (اگر از ساق ها برای بالا بردن یا بلند کردن بدن استفاده می کنید)

10 دیدگاه دربارهٔ «آموزش حرکات ساق پا بدنسازی»

 1. سلام خسته نباشید
  ممنون از سایت عالی تون
  یک نکته اینکه تو قسمت ساق پا پرسی بجای این حرکت، یک حرکت دیگر بنام شکم خلبانی یا همان لگ ریز آویزان است لطفا اونو تغییر بدهید.
  با سپاس

 2. تقریبا اول و آخر ویدیو نصف حجم ویدیو رو الکی میگیره
  ولی به غیر از اون واقعا سایت عالی دارید خیلی ممنون

 3. خیلی عالی بود…تموم حرکات مربوط به تمام عضلات رو خوندم که ب نظرم جامع و مفید واقع شد….از مدیر سایت کمال تشکر رو دارم🌷🌷🌷🌷🌷

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
پیمایش به بالا